Jazz vo vinohrade 2017

TERRA PARNA

O nás

19, 16, 11 – kód rodinného vinárstva TERRA PARNA. Jeho rozlúštenie je pomerne jednoduché.

19 rokov uplynulo od doby čo sa rodina Zvolenských presťahovala do vinohradníckej obce Suchá nad Parnou.

16 rokov uplynulo od výsadby vinohradu hneď za ich rodinným domom.

11 rokov uplynulo od postavenia nového vinárstva priamo vo vinici.

Vinohrad

Takmer 4 hektárový vinohrad sa dvíha od cesty vinúcej sa stredom doliny až na vrch neveľkého juhovýchodného svahu, ktorému kraľuje novozrekonštruovaná vyhliadková vežička. Táto v minulosti slúžila vinohradníkom aj ako vodojem a útočište v zlom počasí. Pôda – chudobná na živiny núti vinič, aby svojimi koreňmi vrastal hlboko až ku vápencovému podložiu. Poctivá práca vo vinohrade, poloha a pôda sú základom vysokej kvality vín v každom vinárstve. Príroda má však vždy posledné slovo. Najpestovanejšou odrodou je neopakovateľný Modrý Portugal. Z bielych odrôd im kraľuje Rizling rýnsky, typický svojou mineralitou a sviežosťou.

Vinárstvo

Filozofiou vinárstva TERRA PARNA je spojenie najmodernejšej technológie s tradíciou. Súhra krajiny, architektúry s krásnymi vínami, ktoré možno koštovať priamo vo vinohrade, či rovno zo sudov v pivnici, to je vinársky sviatok ktorý slávi každý, kto navštívil TERRA PARNA.


Kontakt


Sprievodné kultúrne podujatie

výstava Alexandra Barth - Poriadok vecí

Alexandra Barth: Poriadok vecí

(Projekt bol pôvodne vystavený v Kunstverein Bratislava, 10.3.-24.3.2017)

V sérii Poriadok vecí sa sústreďujem na priestor. Nielen na izbu, v ktorej bývam, s ktorou som spojená tým najintímnejším spôsobom, ale aj na miesta verejné, na ktoré nemám priamy dosah, a predsa sa s nimi potrebujem zžiť. Nie je pre mna možné denne cez ne prechádzať a nevenovať im pozornosť. Nedokážem ich brať iba ako prostriedok k dosiahnutiu praktických cieľov ako je transport či nakupovanie potravín. Ak by som v nich nedokázala nachádzať skrytý potenciál, ak by som sa s nimi nedokázala stotožniť, nemohla by som v nich existovať. Preto si cibrím citlivosť na nenápadné detaily, pokúšam sa vnímať príbeh, ktorý mi napovedajú, a cez to pochopiť, prečo sú veci také aké sú a prečo sú tam kde sú.

Stále viac redukujem obraz o nadbytočné detaily, o zavádzajúce informácie.

V procese stvárňovania vecí na mojich obrazoch ich musím rozpitvať, dlho sa zamýšľať nad ich podstatou, nad tým ako sú previazané so mnou a medzi sebou navzájom. Nad tým, aké je ich miesto a aká je ich najčistejšia podoba. Výsledkom teda nie je popisný obraz daného miesta, ale súhrn symbolických, subjektívne vnímaných znakov a konkrétnej podoby priestoru.

Alexandra Barth (1989, Bratislava) V roku 2013 absolvovala odbor maľby u prof.Csudaia na VŠVU. Doteraz sa realizovala prevažne v maľbe, v ktorej si vytvorila jasne rozpoznateľný rukopis - využívajúci princíp striktne ohraničených a jednoliatych farebných polí, redukcie výrazových prostriedkov a geometrizácie. V jej tvorbe prevláda snaha definovať svoje miesto v spoločnosti prostredníctvom pozorovania jednotlivých elementov utvárajúcich každodennosť.