Ročník 2018 bol výzvou

06.01.2019

Médiá v minulom roku nešetrili chválou na počasie a prezentovali ročník 2018 z pohľadu úrody a kvality hrozna ako mimoriadne úspešný. Vinári tieto slová síce potvrdzujú, no jedným dychom dodávajú, že nešlo v žiadnom prípade o rok jednoduchý. Podľa mnohých vinárov znamenal ročník 2018 skutočnú výzvu.

Chute Malých Karpát - vinica

Martin Pomfy na margo uplynulého ročníka uviedol: „Bol to náročný ročník. Vo vinici aj v pivnici. Úroda bola u nás hojná, no príroda ju zredukovala dvoma ľadovcami. Ani počas vegetácie hrozno nedozrievalo tak, ako by sme očakávali. Vo výsledku ten, kto nepodľahol lákadlu v podobe veľmi skorej oberačky, má v pivnici vína veľmi vysokej kvality. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je dobré, aby bol vinár súčasne vinohradníkom.“

Slová Martina Pomfyho potvrdzuje aj ďalší z malokarpatských vinárov Milan Skovajsa: „Nebol to jednoduchý rok. Bol výzvou pre každého vinára – bez ohľadu na množstvo skúseností. Až keď bude víno vo fľaši, uvidíme, či sme všetky výzvy uplynulej sezóny naozaj dokonale zvládli.“

Podľa pani Margity Šebovej z vinárstva Karpatská perla prial minulý rok nielen úrode ako takej, ale aj zakladaniu nových viníc a novej výsadbe: „Pravidelné jarné zrážky boli pre vysádzanie nových vinohradov priam ideálne. Hoci, treba si otvorene povedať aj to, že na úspechu tejto aktivity majú obrovský podiel výber vhodných odrôd a kvalitné štepy, ktoré sú prispôsobené nášmu regiónu.“

Po tom, čo si malokarpatskí vinári užili rodinné Vianoce a oddýchli si po náročnej sezóne sú už dnes opäť v jednom kole. Väčšina vinárov využila vianočné a novoročné obdobie na oddych a čas trávila s rodinou. A hoci sa tradície aj program u jednotlivých malokarpatských vinárov líšia, v jednom sa zhodujú bez výnimky všetci – na sviatočnom stole žiadneho z nich nechýbalo víno a toto obdobie väčšina z nich využila na degustáciu výsledkov svojej práce.

V tomto roku čaká vinárov mnoho nových úloh a výziev. Napríklad v KARPATSKEJ PERLE pripravujú komerčný predaj vlastného sektu vyrobeného tradičnou "šampanóznou" metódou, u Pomfyho sa zasa pripravujú na výsadbu Rulandského bieleho.

Bez ohľadu na špeciálne výzvy a úlohy je jasné, že už dnes sú malokarpatskí vinári aj vinohradníci opäť v jednom kole, aby sa milovníci dobrého vína mohli aj naďalej tešiť z tradične skvelých výsledkov ich práce. Aby boli Malé Karpaty aj naďalej plné chutí.